БАГАТОМІРНА МОДЕЛЬ ОЦІНЮВАННЯ СЕМАНТИЧНОЇ ЗАБАРВЛЕНОСТІ ПРИРОДНОМОВНИХ ТЕКСТІВ

Автор(и)

  • О.О. Марченко
  • О.М. Марченко-Бабіч

Ключові слова:

система, сентимент-аналіз, семантична забарвленість, модель машинного навчання, класифікація

Анотація

У роботі описується розробка системи класифікації емоційного сприйняття природномовних текстів, яка включає напрацювання у галузі семантичного аналізу, лінгвістики і когнітивної психології. Пропонується багатомірна модель розмітки і оцінювання семантичної забарвленості текстів природною мовою, у якій враховуєтся широкий спектр людських емоцій. 

Наведено результати опрацювання розміченого експертами текстового корпусу, на якому в подальшому здійснювалось навчання системи, що була реалізована на основі моделей машинного навчання. Для побудови системи мультисентимент-класифікації текстів були використані Модель наївного Байєсівського класифікатора (BNM), Модель лінійної регресії (LRM) і Метод опорних векторів (SVM) у різних варіантах і конфігураціях.

Наводяться дані експериментів, проведених для перевірки ефективності і коректності моделі. Вони включають навчання та перевірку точності сентимент-класифікаторів, з використанням методу перехресного оцінювання (так званого методу крос-валідації – cross-validation method).

Запропонована модель відрізняється від стандартних підходів технології сентимент-аналізу, і дозволяє ідентифікувати широкий набір базових емоцій людини, що збільшує можливості визначення семантичної забарвленості тексту із подальшим використанням для вирішення завдань інформаційно-аналітичної діяльності в інтересах інформаційної безпеки. Результати проведених експериментів підтверджують ефективність і коректність розробленої моделі.

##submission.downloads##

Опубліковано

2018-10-04

Як цитувати

Марченко, О., & Марченко-Бабіч, О. (2018). БАГАТОМІРНА МОДЕЛЬ ОЦІНЮВАННЯ СЕМАНТИЧНОЇ ЗАБАРВЛЕНОСТІ ПРИРОДНОМОВНИХ ТЕКСТІВ. Збірник наукових праць Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, (57), 137–143. вилучено із http://miljournals.knu.ua/index.php/zbirnuk/article/view/263

Номер

Розділ

ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ