ВПЛИВ ПСИХОЛОГІЧНИХ ФАКТОРІВ НА ВИНИКНЕННЯ БОЙОВОГО СТРЕСУ У ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ ПІД ЧАС ПРОВЕДЕННЯ АТО
Ключові слова:
військова психологія, психоемоційний стан, бойовий стрес, екстремальні умови, бойові діїАнотація
У статті представлено теоретичний огляд питання змін психічного здоров'я військовослужбовців, який формується під впливом екстремальних умов. Розглянуті основні психоемоційні стани військовослужбовців в умовах бойових дій. Охарактеризовано основні ситуаційно-середовищні, супутні чинники психологічних факторів бойового стресу військовослужбовців – учасників АТО. Аналізується сутність «бойового стресу» та умови реагування на нього, зазначається вплив форм страху, переживання болю та адаптації психіки в умовах бойових дій.
Розглянуті основні моделі та напрямки бойового стресу, які дозволили визначитися з розумінням даної категорії та обґрунтувати як зовнішні так і внутрішні причини його виникнення.
Проаналізовано досвід участі частин, підрозділів Збройних Сил України та інших військових формувань у антитерористичній операції на сході країни, який засвідчив про актуальність як проблеми виникнення психофізіологічних реакцій військових на стресогенні чинники бою, так і проблеми необхідності психологічного супроводження після ведення бойових дій військовослужбовців та надання їм у разі необхідності оперативної психологічної допомоги.
Зроблений висновок, що для запобігання патологічних змін психічного здоров’я, доцільно значно покращити психологічний супровід військовослужбовців шляхом проведення тренінгів перед відправкою у зону бойових дій та після перебування в екстремальних ситуаціях.