ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ КОМПОНЕНТІВ СЕНСОРНИХ МЕРЕЖ
Ключові слова:
сенсорна мережа, протоколи передачі даних, механізми сенсорних систем людини, архітектура мережі, мультимедійні дані, системи моніторингуАнотація
У статті розглянуто питання розробки та впровадження сучасних сенсорних мереж які є одними із сучасних та перспективних напрямків розвитку розподілених систем моніторингу та управління ресурсами, процесами, життєдіяльністю людини. Основними вузлами таких мереж є малогабаритні пристрої, що виконують одночасно вимірювальні, обчислювальні та комунікаційні функції. Характерна їхня особливість полягає в обмеженості обчислювальних і комунікаційних ресурсів та вимог до тривалої роботи від джерела живлення.
Такі вузли не обмінюються повідомленнями між собою, а тільки передають дані своїх сенсорів та ретранслюють дані сенсорів інших вузлів. При цьому в системах моніторингу окремі вузли можуть знаходитись на значній відстані від базової станції, що висуває додаткові вимоги до протоколів та надійності передачі. Оскільки сфери застосування сенсорних мереж постійно розширяються у різних сферах діяльності людини, з’являються нові типи датчиків - тому розглянуто основні нейрофізіологічні механізми сенсорних систем людини.
Також гостро ця проблема стосується сенсорних мереж, які використовуються для збору та обробки мультимедійних даних. Передача мультимедійних даних у сенсорних мережах - це найбільш енергетично затратна операція, яка використовує значну енергію, проте локальна обробка даних у безпровідних вузлах надасть змогу зменшити енерговитрати на передачу даних за рахунок використання ефективних методів обробки даних.