АЛГОРИТМИ ВИДІЛЕННЯ ТЕКСТУРНИХ ОЗНАК РАЙДУЖНОЇ ОБОЛОНКИ ОКА

Автор(и)

  • О.Г. Оксіюк (O.G. Oksiyuk)
  • А.О. Фесенко (A.O. Fesenko)
  • В.І. Вялкова (V.I. Vyelkova)
  • В.А. Швець (V.A. Shvets)

DOI:

https://doi.org/10.17721/2519-481X/2019/65-07

Ключові слова:

Аутентифікація, біометрична ідентифікація, фільтр Габора, DoG-фільтр, бінарізація зо-браження, відстань Хеммінга

Анотація

Аутентифікація людини поза всяких сумнівів є актуальним завданням, практичним вирішенням якого зайняті тисячі і мільйони людей по всьому світу. Завдання аутентифікації і ідентифікації людини тепер вирішуються за допомогою автоматичних біометричних систем, складаючи одну з нових областей прикладної математики, біометричну ідентифікацію. З точки зору надійності, найбільш ефективними на сьогодні методами ідентифікації та аутентифікації є біометричні, які дозволяють вирішити проблеми втрати паролів та особистих ідентифікаторів. Серед біометричних технологій однією із найперспективніших є біометрія з використанням райдужної оболонки ока, яка має специфічну структуру і містить багато текстурної інформації. Просторові структури, які спостерігаються в райдужці, унікальні для кожного індивіда, а індивідуальні відмінності з’являються в процесі анатомічного розвитку. Обмежуючим фактором для поширення систем ідентифікації по райдужній оболонці ока завжди була їх висока вартість але постійні дослідження та розробки дозволять знизити витрати, а розширення сфери використання - дозволить технології аутентифікації по райдужній оболонці ока зайняти помітний сегмент на ринку систем контролю доступу.

В роботі здійснено аналіз недоліків обробки райдужної оболонки ока математичним апаратом Габора, який використовуває доктор Джон Даугман, запропоновано альтернативний метод виділення інформативних ознак з зображення райдужної оболонки людини, який заснований на використанні DoG-фільтра. Особливостю DoG-фільтра є те, що його відгук змінює знак в тих областях зображення, де присутній перепад яскравості. В однорідних областях зображення відгук фільтра дорівнює нулю, однак таких областей на зображенні райдужної оболонки практично не зустрічається.

Перевагою використання DoG-фільтра є те, що для обчислень використовується тільки простір декартових координат, що є природним для обробки зображень, а також отримані ознаки забезпечують кращий поділ класів, ніж ознаки на основі фільтрів Габора.

##submission.downloads##

Опубліковано

2020-03-31

Як цитувати

Оксіюк (O.G. Oksiyuk) О., Фесенко (A.O. Fesenko) А., Вялкова (V.I. Vyelkova) В., & Швець (V.A. Shvets) В. (2020). АЛГОРИТМИ ВИДІЛЕННЯ ТЕКСТУРНИХ ОЗНАК РАЙДУЖНОЇ ОБОЛОНКИ ОКА. Збірник наукових праць Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, (65), 55–63. https://doi.org/10.17721/2519-481X/2019/65-07

Номер

Розділ

ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ