ІННОВАЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ ПІДПРИЄМСТВ УКРАЇНИ З ВІДТВОРЕННЯ ЕКОНОМІЧНИХ РЕСУРСІВ
DOI:
https://doi.org/10.17721/2519-481X/2019/65-11Ключові слова:
інновація, відтворення, економічні ресурси, нематеріальні ресурси, інтелектуальний потен-ціал, інтелектуальна власність, основні засоби, суб’єкти господарюванняАнотація
Інноваційні процеси спричиняють позитивні зрушення на всіх рівнях економіки в умовах глобалізованого середовища. Ключовим елементом глобалізації є економічні ресурси, серед яких значущими є ресурси, яким притаманні щільні взаємозв’язки та взаємообумовленість впливу інновацій на рівень відтворення їх об’єктів. У дослідженні використано класифікацію економічних ресурсів, здатних до відтворення, за видами, які утворюють об’єкти основних засобів, нематеріальних активів та інтелектуальний потенціал трудових ресурсів.
Проаналізовано напрями інноваційних вкладень підприємств України у відтворення таких об’єктів економічних ресурсів, як основні засоби, нематеріальні ресурси (активи) та зростання рівня інтелектуального потенціалу персоналу. Аналіз статистичних даних, зовнішніх і внутрішніх факторів показав, що відтворення інтелектуальних, нематеріальних і матеріальних ресурсів, а також інтелектуального потенціалу персоналу проводилось вітчизняними підприємствами на досить низькому рівні. Доведено, що інноваційно активні підприємства здійснювали фінансування процесу відтворення об’єктів економічних ресурсів в середньому на 90% за рахунок власних коштів. Доцільно національну стратегію економічного розвитку держави в умовах глобалізації спрямувати на активізацію інноваційної діяльності та посилення державного контролю за процесом відтворення економічних ресурсів суб’єктів господарювання. Це вимагає на мікрорівні планування комплексних заходів з відтворення якості економічних ресурсів, спираючись на державні програми розвитку інновацій. Розробка та реалізація такої стратегії на мікрорівні може забезпечити зміцнення конкурентних переваг підприємств й стати підґрунтям економічного зростання країни.