ПОРЯДОК І ПРИНЦИПИ ПРОВЕДЕННЯ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТА ПСИХОЛОГІЧНИХ ОПЕРАЦІЙ В ПІВНІЧНОАТЛАНТИЧНОМУ АЛЬЯНСІ (НА ОСНОВІ КЕРІВНИХ ДОКУМЕНТІВ НАТО)

Автор(и)

  • І.В. Невмержицький (I.V. Nevmerzhitsky)

DOI:

https://doi.org/10.17721/2519-481X/2019/65-13

Ключові слова:

інформаційна операція, психологічна операція, НАТО, стратегічні комунікації, психологіч-ний вплив, гібридна війна, стандарт НАТО, військова операція, суб’єкт впливу, об’єкт впли-ву, цільова аудиторія

Анотація

Стаття містить систематизовані принципи, особливості та порядок проведення інформаційних та психологічних операцій в державах НАТО. Надається визначення поняттям інформаційна операція, психологічна (інформаційно-психологічна) операція (ПсО), стратегічні комунікації, а також конкретизується їх відмінність та функціональні взаємовідношення у контексті вітчизняного сприйняття цих процесів.

Виділяються та роз’яснюються такі базові принципи ПсО: правдивість, впорядкованість, послідовність, координація, розуміння, своєчасність та оперативність, оцінка, виконавець. Зазначаються та пояснюються такі особливості ПсО: взаємодія з іншими підрозділами та складовими військової операції (підрозділами цивільно-військового співробітництва, розвідувальними підрозділами, підрозділами військових зв’язків з громадськістю, підрозділами захисту сил), оперативне планування, визначення цілі, оцінка операцій, управління наслідками.

Описується процес координації, планування та організації інформаційних заходів, а також конкретизуються їх відмінності у проекції на реалії вітчизняного досвіду інформаційно-психологічних заходів. Зокрема, зазначаються основні завдання спеціалістів з планування ПсО: проведення оцінки майбутньої ПсО; надання допомоги у внесенні змін до загальної програми військової операції; визначення матеріальних потреб, джерел забезпечення та бюджету ПсО;  проведення аналізу місії разом із внесенням змін до основних інформаційних вимог командира та настанови з планування; учаcть в розробці варіантів дій проведення військової операції; участь в розробці загального задуму операції; внесення змін в план операції відповідно завдань ПсО; перегляд інших функціональних вимог відповідно завдань ПсО; визначення вимог щодо сил (підрозділів)/спроможностей; розробка плану забезпечення ПсО.

З-поміж існуючих напрацювань у сфері інформаційного протиборства в цій статті було вперше систематизовано та адаптовано положення керівних документів Північноатлантичного Альянсу, що визначають порядок проведення інформаційних та психологічних (інформаційно-психологічних) заходів.

##submission.downloads##

Опубліковано

2020-03-31

Як цитувати

Невмержицький (I.V. Nevmerzhitsky) І. (2020). ПОРЯДОК І ПРИНЦИПИ ПРОВЕДЕННЯ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТА ПСИХОЛОГІЧНИХ ОПЕРАЦІЙ В ПІВНІЧНОАТЛАНТИЧНОМУ АЛЬЯНСІ (НА ОСНОВІ КЕРІВНИХ ДОКУМЕНТІВ НАТО). Збірник наукових праць Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, (65), 107–116. https://doi.org/10.17721/2519-481X/2019/65-13

Номер

Розділ

ЗАГАЛЬНІ ПИТАННЯ