МЕТОД ФОРМУВАННЯ ПОСЛІДОВНОСТІ ДІЙ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИХ АГЕНТІВ

Автор(и)

  • В.О. Бойчук (V. Boychuk)
  • А.А. Бойчук (A. Boychuk)
  • М.В. Бойчук (M. Boychuk)
  • О.В. Бурдюг (O. Burdyug)

DOI:

https://doi.org/10.17721/2519-481X/2020/66-07

Ключові слова:

інтелектуальний агент, планування, модель, Q-навчання, емоційні стани, навчання з підкріпленням

Анотація

У статті запропоновано підхід, де реалізація формування послідовностей дій інтелектуальних агентів виконується по аналогії з діяльністю біологічних організмів з використанням механізму емоцій для динамічного налаштування організму на виконання дій. Таким чином імітуються функції лімбічної системи в організації рухів на основі мотиваційної поведінки. При плануванні в першу чергу визначається загальний стан агенту. Використовуючи отриманий стан формується послідовність дій. Такий підхід дасть можливість динамічно переналаштовувати послідовність і реагувати на небезпечну ситуацію або на зміну внутрішнього стану агенту.

Інтелектуальний агент отримує з сенсорів і рецепторів ознаки початкової умови по ній визначається ціль та формується послідовність дій. Елементами послідовності дій є елементарні дії. Елементарна дія характеризується набором вхідних параметрів для функціонування. Ознаки передумови відповідають першій дії в послідовності, остання дія в послідовності прив’язана до ознаки цілі.

Послідовність дій агенту представляється орграфом, де вершини визначають елементарні дії, а ребра визначають ступінь сили зв’язку між ними. Початкові умови відповідають першій дії в послідовності, з неї розпочинається реалізація послідовності дій. Ознаки цілі відповідають останній вершині в послідовності дій

Ваги зв’язків змінюються при встановлені змінних загального стану, що дає змогу виконати послідовність дій в реальному масштабі часу з динамічним переналаштуванням і вибрати серед характерних для конкретного стану послідовностей дій. Метод формує послідовність дій, яка ініціюється емоційними станами, і переводить її в послідовність автоматичних дій на основі досягнення цілі і яка в майбутньому буде виконуватись в нормальному стані. Для перевірки  функціонування методу реалізований симулятор агенту-роботу в середовищі програми V-REP. Отримані результати можуть бути використані для інтелектуального планування на основі підкріплення при керуванні агентами, роботами на виробничих підприємствах, військовими агентами, потоками міського руху, логістичними системами, соціальними явищами.

##submission.downloads##

Опубліковано

2020-11-18

Як цитувати

Бойчук (V. Boychuk) В., Бойчук (A. Boychuk) А., Бойчук (M. Boychuk) М., & Бурдюг (O. Burdyug) О. (2020). МЕТОД ФОРМУВАННЯ ПОСЛІДОВНОСТІ ДІЙ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИХ АГЕНТІВ. Збірник наукових праць Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, (66), 65–74. https://doi.org/10.17721/2519-481X/2020/66-07

Номер

Розділ

ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ