ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КІБЕРОБОРОНИ ДЕРЖАВИ

Автор(и)

  • Ю.Г. Даник (Y. Danуk)
  • С.Г. Вдовенко (S. Vdovenko)

DOI:

https://doi.org/10.17721/2519-481X/2020/66-08

Ключові слова:

кібербезпека, кібероборона, кіберпростір, система кібербезпеки, система кібероборони, кіберосвіта, кібератака, кібервплив, кіберзагроза, кібердія, кіберзахист, кібероперація, кіберрозвідка, кіберудар, суб’єкти кібербезпеки, суб’єкти кібероборони, об’єкти критичної інфраструктури

Анотація

Зростання ролі і значення вирішення завдань кібербезпеки та кібероборони обумовлено інноваційним розвитком інформаційних, електронних та кібер- технологій, які стали рушієм ряду тенденцій у воєнній справі. Внаслідок формування та визнання штучного п’ятого простору – кіберпростору, окремою сферою боротьби між державами, включаючи збройне протиборство, питання кібербезпеки та кібероборони стали актуальними в забезпеченні національної безпеки і оборони розвинених держав, котрі особливу увагу приділяють формуванню та розвитку систем кібербезпеки та кібероборони, як головного фактору у досягненні воєнно-стратегічної переваги в забезпеченні національної безпеки і оборони в сучасних та перспективних умовах.

У статті здійснено аналіз загальних принципів побудови систем кібербезпеки і кібероборони провідних країн світу в контексті можливості та доцільності впровадження їх досвіду в Україні; аналіз передумов, існуючого стану та проблемних питань формування систем кібербезпеки та кібероборони в Україні. Зокрема, такими є: відсутність основних теоретичних та прикладних положень формування системи кібероборони; відсутність національного органу військового управління у сфері кібероборони; розпорошеність зусиль різних військово-організаційних структур щодо вирішення завдань кібербезпеки та відсутність сформульованих задач кібероборони. 

Запропоновано найбільш раціональний варіант створення систем і структур кібербезпеки та кібероборони України з підсистемами освіти та науки, якій відповідно до сучасних тенденцій розвитку, з урахуванням військово-політичної обстановки, національних інтересів та законодавства, забезпечить інформаційну, кібернетичну та когнітивну перевагу над противником та буде сприяти практичній реалізації прийнятої в країнах членах НАТО концепції “смарт-оборони”.

##submission.downloads##

Опубліковано

2020-11-18

Як цитувати

Даник (Y. Danуk) Ю., & Вдовенко (S. Vdovenko) С. (2020). ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КІБЕРОБОРОНИ ДЕРЖАВИ. Збірник наукових праць Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, (66), 75–90. https://doi.org/10.17721/2519-481X/2020/66-08

Номер

Розділ

ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ