МЕТОД ПІДВИЩЕННЯ ЗАВАДОСТІЙКОСТІ СИСТЕМИ ВИЯВЛЕННЯ, РОСПІЗНАВАННЯ І ЛОКАЛІЗАЦІЇ ЦИФРОВИХ СИГНАЛІВ В ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМАХ

Автор(и)

  • О.А. Лаптєв (O. Laptev)
  • В.В. Собчук (V. Sobchuk)
  • В.А. Савченко (V. Savchenko)

DOI:

https://doi.org/10.17721/2519-481X/2020/66-09

Ключові слова:

завадостійкість, фільтр, математичне сподівання, дисперсія, моделювання

Анотація

В процесі виявлення, розпізнавання, та локалізації сингалу засобів негласного отримання інформації в інформаційних системах актуальним питанням є підвищення завадостійкості. В статті досліджено особливості використання фільтрів низької частоти з квадратичною та лінійною залежністю відгуку від вхідного сигналу. Показано, що принцип роботи фільтрів полягає у тому, що виконується процес підсумовування. При цьому, корисний сигнал підсумовується когерентно, а сигнал завади – некогерентно, тобто корисний сигнал збільшується, а сигнал завади зменшується. Під час впливу на вхід лінійного та квадратичного фільтрів прямокутного імпульсу, який імітує сигнал сучасних цифрових засобів негласного отримання інформації, визначені необхідні для подальшого використання параметри вхідних та вихідних сигналів: математичне сподівання, коефіцієнт кореляції, дисперсія, середнеквадратичне відхилення, відношення сигналів до завад у часовому та спектральному вигляді. Обчислено коефіцієнт виграшу, якій показує ефективність використання фільтрів низької частоти.

Наведено графіки огинаючої напруги на виході ідеального смугового фільтру при впливі на вхід прямокутного імпульсу з різною тривалістю – сигналу засобів негласного отримання інформації. Проведено моделювання процесу фільтрації при різних коефіцієнтах кореляції. Це підтвердило можливість виділення сигналу засобів негласного отримання інформації методом визначення двомірної щільності ймовірності сигналу завади на фоні загального сигналу.

Досліджується процес підвищення завадостійкості системи у цілому. Доведено, що використання у процесі обробки сигналів вузько-смугових фільтрів низької частоти дозволяє досягти підвищення завадостійкості системи визначення, розпізнавання та локалізації засобів негласного отримання інформації на 23 %.

##submission.downloads##

Опубліковано

2020-11-18

Як цитувати

Лаптєв (O. Laptev) О., Собчук (V. Sobchuk) В., & Савченко (V. Savchenko) В. (2020). МЕТОД ПІДВИЩЕННЯ ЗАВАДОСТІЙКОСТІ СИСТЕМИ ВИЯВЛЕННЯ, РОСПІЗНАВАННЯ І ЛОКАЛІЗАЦІЇ ЦИФРОВИХ СИГНАЛІВ В ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМАХ. Збірник наукових праць Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, (66), 90–104. https://doi.org/10.17721/2519-481X/2020/66-09

Номер

Розділ

ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ