ПРОФЕСІЙНИЙ РИЗИК ЯК СПОСІБ СОЦІАЛЬНОЇ ПОВЕДІНКИ В УМОВАХ НЕВИЗНАЧЕНОСТІ

Автор(и)

  • В.Ю. Артемов (V.U. Artemov)
  • Н.І. Литвиненко (N.I. Lytvynenko)

DOI:

https://doi.org/10.17721/2519-481X/2020/67-12

Ключові слова:

ризик, професійний ризик, вимушений ризик, службовий ризик, поведінка

Анотація

У статті визначено місце і роль професійного ризику як способу соціальної поведінки в умовах невизначеності. Показано, що Міжнародна організація праці, Всесвітня організація здоров'я (International Standard Organization) опікується питаннями регулювання або управління професійними ризиками.

Професійний ризик являє собою складне явище, щодо визначення якого немає єдності в словниках, енциклопедіях, нормативно-правових документах та наукових публікаціях.

Визначається, що людина в процесі професійної, часто монотонної діяльності, звикає до ризику, не помічає й не оцінює професійний ризик. Доведено, що класи професійного ризику виробництва визначаються залежно від рівня виробничого травматизму і професійних захворювань за видами економічної діяльності, що визначає ступінь вірогідності втрати професійної працездатності або смерті працівника під час виконання трудових обов'язків з урахуванням результатів аналізу статистики надзвичайних подій.

Висувається припущення, що професійний ризик як психологічний феномен завжди пов'язаний із прийняттям рішення. Робиться акцент на тому, що поняття «професійний ризик» має переважно об'єктивний і перманентний характер, а службовий – суб'єктивний і ситуативний. Важливим є також те, що професійний, так само, як і службовий ризик, слід розглядати як спрямований на суб'єкт, і, окремо, на об'єкт ризикованої діяльності.

Таким чином, розглядаючи професійний ризик як спосіб соціальної поведінки в умовах невизначеності, можна зробити висновок, що в складі професійного ризику, слід виділити підклас службового ризику, якій здійснюється в умовах підвищеної відповідальності, й несе інше, більш інтенсивне психологічне навантаження.

##submission.downloads##

Опубліковано

2020-11-19

Як цитувати

Артемов (V.U. Artemov) В., & Литвиненко (N.I. Lytvynenko) Н. (2020). ПРОФЕСІЙНИЙ РИЗИК ЯК СПОСІБ СОЦІАЛЬНОЇ ПОВЕДІНКИ В УМОВАХ НЕВИЗНАЧЕНОСТІ. Збірник наукових праць Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, (67), 120–128. https://doi.org/10.17721/2519-481X/2020/67-12

Номер

Розділ

ЗАГАЛЬНІ ПИТАННЯ