ОЦІНКА СТАНУ БЕЗПЕКИ ІНФОРМАЦІЙНИХ РЕСУРСІВ НА ОСНОВІ ЛІНГВІСТИЧНИХ ТА ВАРІАТИВНИХ БАЛЬНИХ ШКАЛ

Автор(и)

  • С.Р. Красильников
  • Є.С. Лєнков
  • Р.О. Крижанський
  • А.О. Міщенко

Ключові слова:

лінгвістичні та варіативні бальні шкали, логіко-лінгвістичний підхід, еталонні значення, захист інформації, комп’ютерні системи

Анотація

У статті, як інструмент визначення рівня захищеності інформаційних ресурсів, представлені нечіткі моделі на основі лінгвістичної та варіативної бальної шкал. Враховуючи аспекти безпеки інформації та наявні можливості нечітких множин, було вирішено задачу побудови моделей визначення рівня захищеності інформаційних ресурсів. Моделі функціонують на основі даних експертів і результатів опитування користувачів, які проводять оцінку комплексу певних мір захисту. Вибір конкретної з моделей ґрунтується на одному із способів отримання даних від користувачів: відповідей у вигляді бальної або лінгвістичної форми.

Застосування логіко-лінгвістичого підходу в моделях дозволило формалізувати (за допомогою використання лінгвістичних змінних) стан безпеки в системі, який, зазвичай, визначається у  лінгвістичній формі. Лінгвістичні змінні використовуються як механізм для опису складної системи з параметрами, які представлені не лише в кількісному, але і в якісному вигляді. Процес оцінювання стану захищеності комп’ютерної системи згідно побудованих моделей складається з наступних етапів: формування еталонних значень, оцінка і формування поточного значення, порівняння отриманого значення з еталонними і формування висновку про стан безпеки інформації. На основі розроблених нечітких моделей та на запропонованій Л.Хоффманом загальній послідовності дій по визначенню рівня безпеки, в результаті проведеного дослідження розроблено структуру системи оцінки стану безпеки інформаційних ресурсів на лінгвістичних та варіативних бальних шкалах.

Реалізація та використання системи оцінки рівня безпеки даних в комп’ютерній системі має вагоме практичне значення, так як з її допомогою можливо «використання» вчасно виявляти (і відповідно при необхідності ліквідовувати) загрози на інформацію за рахунок чого підвищується надійність та захищеність комп’ютерних систем.

Біографії авторів

С.Р. Красильников

кандидат технічних наук, доцент, доцент кафедри комп’ютерних систем та мереж Хмельницького національного університету (м. Хмельницький, Україна)

Є.С. Лєнков

кандидат технічних наук, старший науковий співробітник Військовий інститут телекомунікацій і інформатизації (м. Київ, Україна)

Р.О. Крижанський

магістр кафедри комп’ютерних систем та мереж Хмельницького національного університету (м. Хмельницький, Україна)

А.О. Міщенко

провідний науковий співробітник науково-дослідного відділу наукового центру зв’язку та інформатизації, Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації (м. Київ, Україна)

##submission.downloads##

Опубліковано

2016-11-09

Як цитувати

Красильников, С., Лєнков, Є., Крижанський, Р., & Міщенко, А. (2016). ОЦІНКА СТАНУ БЕЗПЕКИ ІНФОРМАЦІЙНИХ РЕСУРСІВ НА ОСНОВІ ЛІНГВІСТИЧНИХ ТА ВАРІАТИВНИХ БАЛЬНИХ ШКАЛ. Збірник наукових праць Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, (53), 91–98. вилучено із http://miljournals.knu.ua/index.php/zbirnuk/article/view/75

Номер

Розділ

ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ