ПОГЛЯДИ НА ІСТОРИЧНІ ПРОЦЕСИ СТАНОВЛЕННЯ НАУКОВОЇ ПАРАДИГМИ

Автор(и)

  • В.В. Машталір
  • Л.О. Гріффен
  • Н.О. Рижева

DOI:

https://doi.org/10.17721/2519-481X/2020/68-12

Ключові слова:

наукова парадигма, історія науки, методологія, міфологія, філософія, наука

Анотація

У статті досліджено історичний розвиток процесів накопичення знань, що в результаті призвели до становлення нинішньої наукової парадигми, яка є інформаційною основою сучасної життєдіяльності людства. Стаття базується на науково-критичному використанні попередніх досягнень у галузі історії науки.

Наукова новизна статті полягає в комплексному представлені історичного розвитку наукової парадигми як результату закономірної діалектичної зміни специфічних його етапів з відповідною систематизацією знань (міфологія, філософія, наука), що викликана зростанням обсягу знань і розвитком методів дослідження (пізнання в процесі практичної діяльності, «стороннього» споглядання, експерименту з наступним формуванням теоретичної моделі).

Матеріали, дослідженні в статті дозволяють говорити про те, що нинішні тенденції про роль науки в сучасному суспільстві змушують повертатись до процесів становлення наукової парадигми. Останні були складними і нелінійними, а становлення наукових принципів пізнання стало їх закономірним результатом. Упродовж історії людства отримання й використання  знань про об’єктивний світ здійснювалося в різних, історично необхідних формах – як у методології пізнання, так і у способі систематизації, що визначались рівнем їх накопичення.

У статті автори зазначають, що накопичення у суспільстві знань відбувалось у процесі безпосередньої практичної діяльності, на основі нібито «стороннього» споглядання і в результаті свідомого впливу на об’єкт вивчення (експерименту) з їх різною «питомою вагою» на різних історичних етапах. У такий спосіб, сьогодні наукова парадигма є закономірним результатом історичного розвитку форм пізнання та його вищим досягненням, і приниження її ролі об’єктивно веде до зниження ефективності суспільного розвитку.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-09-07

Як цитувати

Машталір, В., Гріффен, Л. ., & Рижева, Н. (2021). ПОГЛЯДИ НА ІСТОРИЧНІ ПРОЦЕСИ СТАНОВЛЕННЯ НАУКОВОЇ ПАРАДИГМИ. Збірник наукових праць Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, (68), 110–118. https://doi.org/10.17721/2519-481X/2020/68-12

Номер

Розділ

ЗАГАЛЬНІ ПИТАННЯ