УДОСКОНАЛЕННЯ НАУКОВО-МЕТОДИЧНОГО АПАРАТУ РОЗКРИТТЯ НЕВИЗНАЧЕНОСТІ В ЗАДАЧАХ ВЗАЄМОДІЇ

Автор(и)

  • О.В. Боровик
  • Д.О. Боровик

DOI:

https://doi.org/10.17721/2519-481X/2020/69-03

Ключові слова:

математична модель, невизначеність, партнери, область визначення, технічні обмеження

Анотація

Для значного класу задач системного аналізу важливою проблемою є розкриття невизначеностей. Це зумовлено різноманітністю цілей, властивостей і особливостей досліджуваних об’єктів. На сьогодні залишається актуальним завдання розкриття невизначеності конфліктів у задачах вибору цілей задумів і планів у процесі взаємодії партнерів або протидії конкурентів чи супротивників. У системному аналізі існують методи, які дозволяють в окремих випадках розв’язувати ці задачі. Вони базуються на застосуванні методів математичного аналізу і теорії ймовірностей. Однак ці методи застосовні лише до задач, у яких кількість партнерів і аргументів цільових функцій, що визначають мету їх діяльності, співпадають. Оскільки ж на практиці, як правило, таке обмеження не виконується, актуальним є завдання пошуку підходів до розв’язання задач розкриття невизначеності конфліктів у задачах вибору цілей задумів і планів у процесі взаємодії партнерів або протидії конкурентів чи супротивників, які б забезпечували можливість вирішення задач для довільної кількості партнерів і аргументів їх цільових функцій.

У роботі здійснено формалізацію задачі розкриття невизначеності при взаємодії партнерів, у якій кількість аргументів цільових функцій не обов’язково рівна кількості партнерів. Також проведено аналіз існуючого підходу щодо вирішення сформульованої задачі у випадку відсутності та наявності ситуаційної невизначеності для двох і довільної кількості партнерів. На основі застосування технічних обмежень запропоновано підхід щодо вирішення задачі та сформовано програмно-алгоритмічне забезпечення його реалізації. Зазначений підхід базується на попередньому формуванні області допустимих рішень (області Парето) та подальшому пошуку раціонального рішення в цій області. Запропонований підхід може застосовуватись до розв’язування задачі розкриття невизначеності конфліктів як у випадку відсутності, так і наявності ситуаційної невизначеності. Програмно-алгоритмічна реалізація авторського підходу до вирішення досліджуваної задачі дозволяє автоматизувати окремі етапи вирішення задачі.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-09-07

Як цитувати

Боровик, О., & Боровик, Д. (2021). УДОСКОНАЛЕННЯ НАУКОВО-МЕТОДИЧНОГО АПАРАТУ РОЗКРИТТЯ НЕВИЗНАЧЕНОСТІ В ЗАДАЧАХ ВЗАЄМОДІЇ. Збірник наукових праць Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, (69), 23–41. https://doi.org/10.17721/2519-481X/2020/69-03

Номер

Розділ

ВІЙСЬКОВА ТЕХНІКА І ТЕХНОЛОГІЇ ПОДВІЙНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ