АЛГОРИТМ ВИКОРИСТАННЯ FUZZY LOGIC В МОДЕЛЯХ УПРАВЛІННЯ ТА ПРИЙНЯТТЯ РІШЕНЬ

Автор(и)

  • В.А. Дружинін
  • М.М. Степанов
  • Г.Б. Жиров
  • Л.О. Ряба

DOI:

https://doi.org/10.17721/2519-481X/2020/69-08

Ключові слова:

лінгвістичні моделі, нечіткі множини, теорія управління, вхідні збурення системи, керуючі сигнали

Анотація

У реальних умовах, коли виникає завдання формального опису процесу управління достатньо складним процесом, необхідно враховувати кілька зовнішніх факторів (параметрів) і їх значення, які потенційно прагнуть до нескінченності. При цьому реакція системи не обмежується тільки однією керуючою дією. Для автоматизації процесу складання всіх можливих комбінацій лінгвістичних описів змінних на етапі нечітких умовних тверджень і механізму прийняття рішень про використання керуючих впливів при розробці моделей управління і прийняття рішень пропонується використовувати нечіткі логічні моделі.

У роботі розглянуті шляхи побудови алгоритмів перетворення вхідних збурень складних систем у концептуальні співвідношення для автоматизації процесу управління та підтримки прийняття рішень. Співвідношення апарату нечіткої логіки використовується для формалізації, обробки та прийняття рішень щодо використання сигналів управління системою у відповідь на зовнішні збурення. Нечіткі системи управління об'єднують досвід людських експертів (природна мова) з вимірами і математичними моделями. Нечіткі системи перетворюють базу знань в математичне формулювання, яке виявилося доволі ефективною в багатьох додатках. При проектуванні нечіткої системи управління необхідно відповісти на багато питань, зокрема при створенні лінгвістичних моделей для опису функціонування складних систем, зокрема систем радіолокаційного картографування з розпізнаванням об'єктів на місцевості та прийнятті рішення для управління безпілотних систем. Таким чином на етапі складання безлічі нечітких інструкцій (висловлювань), становить інтерес формалізація, наступних процесів, таких як, визначення всіх можливих поєднань термів лінгвістичних змінних та прийняття рішення щодо застосування керуючих впливів, в залежності від зовнішніх факторів.

У процесі формалізації процесу визначення всіх можливих поєднань та термів лінгвістичних змінних необхідно скласти нечіткі інструкцій (правила) управління системою чи об'єктом для нечітко-логічних моделей управління та прийняття рішень в процесі розробці моделей функціонування складних систем.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-09-07

Як цитувати

Дружинін, В., Степанов, М., Жиров, Г., & Ряба, Л. (2021). АЛГОРИТМ ВИКОРИСТАННЯ FUZZY LOGIC В МОДЕЛЯХ УПРАВЛІННЯ ТА ПРИЙНЯТТЯ РІШЕНЬ. Збірник наукових праць Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, (69), 75–81. https://doi.org/10.17721/2519-481X/2020/69-08

Номер

Розділ

ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ