ПРОФАЙЛІНГ – ЯК СУЧАСНИЙ ЗАСІБ ВСТАНОВЛЕННЯ ОСОБИ ЗЛОЧИНЦЯ

Автор(и)

  • К.В. Калюга

DOI:

https://doi.org/10.17721/2519-481X/2020/69-11

Ключові слова:

всесвітня інтернет мережа, засоби розслідування, криміналістичний портрет злочинця (портрет особи злочинця, профіль особи злочинця), криміналістичні методи, особа злочинця, профайлінг, розслідування злочину

Анотація

Статтю присвячено аналізу методики профайлінгу особи невідомого злочинця. Досліджено можливості профайлінгу особи злочинця (в тому числі, в всесвітній мережі) та практику його застосування в діяльності правоохоронних органів під час розслідування злочинів. Профайлинг (англ. Profile- профіль) - профіль, обрис, контур, малювати вигляд збоку - інтегральна методика попередження злочинів через виділення характерних рис осіб, які вчинили злочин або готуються його зробити, на основі психологічних, кримінологічних, криміналістичних та соціологічних знань; сукупність методів і методик оцінки та прогнозування поведінки людини на підставі аналізу найбільш інформативних ознак, криміналістичного портрета особи, характеристик зовнішності, невербальної і вербальної поведінки, місцезнаходження тощо. Фахівці, які збирають, обробляють дані, аналізують і отримують образ, називаються профайлерами. Сьогодні, в правоохоронних органах, не тільки широко не застосовується методика профайлінгу. Вони взагалі не вживають цей термін.

Зазначено, що ефективність роботи профайлера залежить, передусім, від його комунікативних здібностей, уміння за вербальними та невербальними засобами зчитувати інформацію, яку надає співрозмовник. До вербальних засобів належать мова та мовлення, а до невербальних – зовнішній вигляд співрозмовника, міміка, тембр, тон, інтонація голосу, жести, пози. Обидві групи засобів використовують під час спілкування, п ричому невербальні менше залежать від свідомого контролю людини. Таким чином, профайлінг застосовують не лише з метою пошуку невідомих злочинців, а й для попередження протиправних дій. Використання профайлінгу як складової діяльності правоохоронних органів має позитивні й негативні аспекти. В Україні в діяльність правоохоронних органів профайлінг лише починають упроваджувати, тому актуальним є подальше розроблення цієї проблематики з урахуванням зарубіжного досвіду.

Висвітлено зміст застосування профайлінгу, види та головні напрямки профайлінгу. Наведено конкретний приклад моделі криміналістичного портрета особи. Стаття містить низку рекомендацій для досягнення практичних результатів.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-09-07

Як цитувати

Калюга, К. (2021). ПРОФАЙЛІНГ – ЯК СУЧАСНИЙ ЗАСІБ ВСТАНОВЛЕННЯ ОСОБИ ЗЛОЧИНЦЯ. Збірник наукових праць Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, (69), 110–115. https://doi.org/10.17721/2519-481X/2020/69-11

Номер

Розділ

ЗАГАЛЬНІ ПИТАННЯ