МОНІТОРИНГ ЯКІСНОГО СТАНУ ГРУНТІВ З ВИКОРИСТАННЯМ ГЕОІНФОРМАЦІЙНОГО АНАЛІЗУ

Автор(и)

  • О.П. Федченко
  • А.Е. Кухарук
  • Н.І. Литвиненко

DOI:

https://doi.org/10.17721/2519-481X/2021/70-09

Ключові слова:

геоінформаційні системи, картографування ґрунтів, властивості ґрунтів, геостатистичний підхід, агроекологічний стан, моніторинг сільськогосподарських угідь

Анотація

Картографування ґрунтів є дуже важливим для ефективної реалізації сталого управління землекористуванням. В останні десятиліття методів картографування даних про ґрунти стало значно більше, що покращує якість виготовлених карт. Незважаючи на зазначені покращення, дані про ґрунти “на місцях” залишаються найкращим джерелом інформації, перевіреним протягом століть, і корисним для картографування ґрунтів та реалізації сталого управління земельними ресурсами. “Місцеві” дані та досвід повинні бути важливим аспектом картографування ґрунтів, оскільки фермери – одні з головних кінцевих користувачів виготовлених карт, а тому картографічні дані повинні відповідати реальності та потребам фермерів.

Для України важливою проблемою є актуалізація якісного стану земель. Інформація про якісний стан земельного фонду України наразі є застарілою. Процес моніторингу стану земель доцільно осучаснити і автоматизувати, а засобом для реалізації цього процесу є впровадження геоінформаційних методів моніторингу. Наразі основною метою робіт щодо аналізу та відображення даних якісного стану ґрунтів є осучаснення методів досліджень, а також відображення результатів у новому форматі – за допомогою ГІС. Геоінформатика є перспективним науковим напрямком, що стрімко розвивається. В найближчі роки всі галузі географічних знань будуть розвиватися під сильним впливом геоінформаційних технологій, комп’ютерної обробки просторової інформації, розшириться використання глобальних телекомунікаційних мереж.

Використання геоінформаційних систем у сільському господарстві дає змогу застосовувати нові можливості управління сільським господарством та його головним ресурсом – землею. Головною перевагою є можливість спільного користування базою даних, яка містить певні, потрібні для управління земельними ресурсами дані, а також постійно доповнюється і оновлюється. Також ГІС-технології застосовують для розробки та аналізу великої кількості варіантів проектних рішень, створення рекомендаційних та управлінських карт в агросфері.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-09-07

Як цитувати

Федченко, О., Кухарук, А., & Литвиненко, Н. (2021). МОНІТОРИНГ ЯКІСНОГО СТАНУ ГРУНТІВ З ВИКОРИСТАННЯМ ГЕОІНФОРМАЦІЙНОГО АНАЛІЗУ. Збірник наукових праць Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, (70), 89–95. https://doi.org/10.17721/2519-481X/2021/70-09

Номер

Розділ

ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ