ІНФОРМАЦІЙНА ТЕХНОЛОГІЯ НАВІГАЦІЇ ТА УПРАВЛІННЯ ПОЛЬОТОМ БПЛА НА БАЗІ СПЕКТРАЛЬНИХ ПОРТРЕТІВ МІСЦЕВОСТІ

Автор(и)

  • С.А. Шворов
  • Н.А. Пасічник
  • О.О. Опришко
  • Ф.В. Глуган
  • А.С. Юхименко

DOI:

https://doi.org/10.17721/2519-481X/2021/71-10

Ключові слова:

інформаційна технологія, навігація та управління, БПЛА, фотокамери, спектральні портрети місцевості

Анотація

У статті запропонована інформаційна технологія навігації та управління польотом БПЛА на базі спектральних портретів місцевості. Актуальність роботи викликана появою в широкому доступі робототизованих безпілотних літальних апаратів, що створює принципово нові виклики щодо виходу із ладу навігаційного обладнання. Зазначене надає можливість організації терористичним угрупованням навіть ефективної кібератаки по системі навігації і управління кількома БПЛА. Крім того, наявні рішення щодо керування польотом БПЛА оператором по радіоканалу можуть відносно легко блокуватись засобами радіоелектронної боротьби (РЕБ) шляхом організації електромагнітних перешкод для каналу управління.
Можливим рішенням щодо захисту від РЕБ терористичних угруповань є використання запропонованої інформаційної технології навігації на основі просторово-спектральних портретів місцевості коли БПЛА орієнтується на попередньо завантажені бібліотеки орієнтирів на місцевості. У випадку використання малої кількості опорних точок чи орієнтирів їх можна сфальсифікувати чи знищити, проте, при використанні великої кількості об'єктів з урахуванням не лише їх геометрії, а і спектрального портрету, їх фальсифікація в умовах виходу із ладу навігаційного обладнання та застосування засобів РЕБ терористичними угрупованнями принципово ускладнюються. Експериментально встановлено, що при застосуванні найбільш розповсюджених та дешевих спектральних сенсорів оптичного діапазону слід враховувати вплив стану освітлення на спектральні показники об’єктів. Виходячи з цих міркувань, метою досліджень є розробка методичного підходу щодо корекції впливу освітлення для визначення в оптичному діапазоні спектральних портретів об'єктів.
Дослідження проводились в лабораторних умовах та безпосередньо на дослідному польовому стаціонарі, у результаті яких встановлені залежності інтенсивності складових кольору від величини LightValue на прикладі шаблону сірого кольору (насиченість 69%).
Експериментально підтверджено, що при зміні освітлення калібрування спектральних даних на основі службової інформації від фотокамери може здійснюватись для різних моделей фотоапаратів. Для практичних потреб просторово-спектральної навігації корекцію при зміні освітлення доцільно проводити з використанням експериментально отриманих залежностей для конкретної моделі сенсорного обладнання. При організації системи навігації БПЛА на базі просторово-спектральних портретів доцільно вибирати в якості об'єктів орієнтації такі, що мають найбільш стабільні спектральні показники.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-02-24

Як цитувати

Шворов , С., Пасічник , Н., Опришко , О., Глуган , Ф., & Юхименко , А. (2022). ІНФОРМАЦІЙНА ТЕХНОЛОГІЯ НАВІГАЦІЇ ТА УПРАВЛІННЯ ПОЛЬОТОМ БПЛА НА БАЗІ СПЕКТРАЛЬНИХ ПОРТРЕТІВ МІСЦЕВОСТІ. Збірник наукових праць Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, (71), 88–95. https://doi.org/10.17721/2519-481X/2021/71-10

Номер

Розділ

ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ