ХАРАКТЕРИСТИКИ ВИПАДКОВОЇ ІМПУЛЬСНОЇ ПОСЛІДОВНОСТІ НА ВИХОДІ СИСТЕМИ ЗВ’ЯЗАНИХ РЕЛАКСАЦІЙНИХ ГЕНЕРАТОРІВ

Автор(и)

  • О.І. Кельник

DOI:

https://doi.org/10.17721/2519-481X/2021/72-02

Ключові слова:

хаотична динаміка, релаксаційний генератор, генератор шуму, зв’язані генератори, випадкова широтно-імпульсна модуляція

Анотація

Представлено комп’ютерне моделювання системи двох зв’язаних релаксаційних RC-генераторів, пов’язаних між собою таким чином, що кожен з них впливав на тривалість та період імпульсів, що генеруються іншим. За таких умов отримується нелінійна нерівноважна система з двома ступенями вільності, в якій згідно загальних уявлень є принципово можливою хаотична динаміка, тобто непередбачувана поведінка порівняно простої динамічної системи. Виявлено, що за умови ірраціонального співвідношення між частотами коливань окремих генераторів спектр коливань має значну суцільну складову, характерну для шуму. При посиленні взаємного впливу суцільна складова спектру зростає, а вплив окремих гармонік, які відповідають частотам коливань незв’язаних генераторів, зменшується. Порівняння з результатами публікацій інших дослідників показує, що такий спектр може відповідати випадковій широтно-імпульсній модуляції, дослідження якої наразі актуальні з точки зору створення нових типів вторинних джерел живлення та систем керування електромеханічними пристроями на кшталт електродвигунів.
Серед інших результатів роботи слід відзначити те, що за раціонального співвідношення між частотами коливань окремих автогенераторів спостерігалися квазіперіодичні коливання практично за будь-якого рівня взаємного зв’язку. Також такі коливання спостерігалися і за ірраціонального співвідношення між частотами коливань незв’язаних генераторів, коли за рахунок зв’язку (за певного його рівня) це співвідношення стає близьким до раціонального.
Робота також може мати актуальність як науково-методична, оскільки демонструє різноманітні режими роботи простих автоколивних систем на прикладі простої комп’ютерної моделі їхньої взаємодії.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-03-31

Як цитувати

Кельник , О. (2022). ХАРАКТЕРИСТИКИ ВИПАДКОВОЇ ІМПУЛЬСНОЇ ПОСЛІДОВНОСТІ НА ВИХОДІ СИСТЕМИ ЗВ’ЯЗАНИХ РЕЛАКСАЦІЙНИХ ГЕНЕРАТОРІВ. Збірник наукових праць Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, (72), 13–19. https://doi.org/10.17721/2519-481X/2021/72-02

Номер

Розділ

ВІЙСЬКОВА ТЕХНІКА І ТЕХНОЛОГІЇ ПОДВІЙНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ