ЗАСТОСУВАННЯ МЕТОДУ БАКТЕРІАЛЬНОЇ ОПТИМІЗАЦІЇ ДЛЯ МІНІМІЗАЦІЇ ВИТРАТ ЧАСУ ПРИ ПРОВЕДЕННІ БАГАТОФАКТОРНОГО ЕКСПЕРИМЕНТУ
DOI:
https://doi.org/10.17721/2519-481X/2021/72-04Ключові слова:
дослідження, план експерименту, метод, бактеріальна оптимізація, мінімізація, багатофакторний експеримент, порівняння методівАнотація
Планування експерименту дозволяє отримати математичну модель в умовах обмежених часом та ресурсами. При проведенні експериментальних досліджень в промисловості застосовують методи оптимізації виробничих процесів. На час реалізації експерименту сильний вплив має порядок чергування рівнів зміни факторів. Найчастіше експерименти є багатофакторними і пов'язані з пошуком оптимальних умов проведення експерименту, підбором найбільш раціонального обладнання. При цьому існує гостра необхідність в підвищенні ефективності експериментальних досліджень.
При реалізації проекту має враховуватися безліч факторів. Основними завданнями є використання вихідних даних, ретельне їх вивчення при мінімальній кількості спостережень та інформації, вивчити вплив окремих факторів і розрахувати максимально ефективний порядок виконання експерименту. Одним із головних завдань є отримання максимальної кількості корисної для нас інформації, щоб при повторному дослідженні ми могли врахувати попередні результати і використовувати ці дані для підвищення ефективності та зменшення витрат часу в наступних експериментах. Одними із переваг є універсальність методу і можливість застосування у великій кількості сфер досліджень. Метою даної статті є подальший розвиток методології оптимального за часовими витратами планування експерименту. Тому виникає потреба в підвищенні рівня ефективності досліджень при мінімальних витратах часу та ресурсів. З перерахованих вище причин ми бачимо, що існує актуальність автоматизації та оптимізації експериментів. Виходячи з цього, був розроблений для оптимізації матриць метод бактеріальної оптимізації. Було проведено аналіз відомих методів синтезу оптимальних за часовими витратами планів експерименту. Показана ефективність бактеріального методу в порівнянні з початковим планом експерименту, аналізом перестановок та випадковим пошуком. Об'єкт дослідження: процеси планування багатофакторних експериментів в умовах обмежених часом та ресурсами. Предмет дослідження: застосування методу бактеріальної оптимізації для побудови математичної моделі з оптимальним порядком проведення експерименту.