ІНФОРМАЦІЙНА СИСТЕМА ЕКОЛОГІЧНОГО МОНІТОРИНГУ МІСТА

Автор(и)

  • С.А. Шворов
  • Н.А. Пасічник
  • О.О. Опришко
  • Ф.В. Глуган

DOI:

https://doi.org/10.17721/2519-481X/2021/72-10

Ключові слова:

екологічний моніторинг міста, спектральні індекси, супутникові знімки, оптичний та інфрачервоний діапазони

Анотація

Стаття присвячена застосуванню новітньої технології проведення екологічного моніторингу міста на основі ідентифікації та оцінки стану рослинних насаджень з використанням супутникових знімків. На основі застосування такої технології забезпечується розроблення інформаційних систем екологічного моніторингу в містах та в районах розташування потенційно екологічно небезпечних виробництв, що вимагає ведення постійного моніторингу довкілля. Сучасний стан вирішення проблем екологічного моніторингу міст з різних причин не можна вважати задовільним. Мета досліджень полягає у розробці методичних засад ідентифікації та оцінки стану зеленої маси рослинних насаджень із супутникових знімків мегаполісів для системи екологічного моніторингу.
Виходячи з того, що габарити рослин для супутникової зйомки замалі, екологічний моніторинг здійснювався на основі зеленої маси дерев, габарити яких достатні для їх ідентифікації та визначенні спектральних індексів рослин. Дослідження проводились із застосуванням цифрових фотознімків Оболонського району у м. Києві в оптичному та інфрачервоному діапазоні з космічних апаратів. Вибір дослідних ділянок здійснювався засобами Microsoft Picture Manager одночасно для обох діапазонів. Розглядались ділянки, візуально визначені як крони дерев на сонці та в тіні, газони на сонці та в тіні, асфальтований паркінг та дах будівлі. Розміри ділянок: мінімальна сторона ділянки становила від 16 пікселів. Для наочності у відображенні визначених візуально дослідних зразків та кварталу забудови вводились додаткові коефіцієнти для отримання єдиного порядку величин. Обробка даних здійснювалась засобами MathCad. Було запропоновано для проведення екологічного моніторингу спектральні індекси, за допомогою яких враховується кілька складових кольору, необхідних при оцінці стану рослин. Результати проведених досліджень показали, що спектральні індекси, запропоновані для інфрачервоної зйомки, забезпечують ідентифікацію зеленої маси, як в тіні від споруд, так і при прямому сонячному освітлені.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-03-31

Як цитувати

Шворов , С., Пасічник , Н., Опришко , О., & Глуган , Ф. (2022). ІНФОРМАЦІЙНА СИСТЕМА ЕКОЛОГІЧНОГО МОНІТОРИНГУ МІСТА. Збірник наукових праць Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, (72), 81–87. https://doi.org/10.17721/2519-481X/2021/72-10

Номер

Розділ

ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ