СТАНОВЛЕННЯ ПРИКОРДОННОЇ БЕЗПЕКИ ЯК СКЛАДОВОЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ

Автор(и)

  • Ю.О. Бабій
  • В.В. Поліщук
  • В.П. Мартинюк
  • О.В. Мартинюк
  • Д.О. Черноусов

DOI:

https://doi.org/10.17721/2519-481X/2021/73-01

Ключові слова:

ризик, загроза, національна безпека, прикордонна безпека, модель прикордонної безпеки

Анотація

Аналіз останніх наукових публікацій та спеціальної літератури щодо проблематики в галузі національної безпеки показує, що на сьогодні усталені підходи до методологічних аспектів дослідження у цій сфері. Актуальною залишається проблема розмежування окремих складових національної безпеки, зокрема прикордонної. Разом з тим її ключові поняття чітко не окреслені, що ускладнює визначення предмету дослідження, проведення точного аналізу та підготовку відповідних рекомендацій стосовно її реалізації. Як наслідок, питання прикордонної безпеки на разі глибоко не вивченні, зокрема не достатньо враховуються геополітичні реалії, зовнішні та
11
внутрішні фактори, які впливають на її стан. Підтвердженням цьому може слугувати низка наукових публікацій, що демонструють спрощені погляди на державний кордон. Його сприймають просто як фізичну лінію розмежування території держав, роблять висновки щодо „розмиття” кордонів між європейськими державами і піддають сумніву необхідність їх охорони в епоху глобалізації. Водночас компетенція та завдання прикордонної інституції обмежуються лише перевіркою документів у подорожуючих через кордон в пунктах пропуску та контролі його ділянки поза ними.
Беручи до уваги основні тенденції і наслідки глибинних трансформацій геополітичного та геоекономічного простору, на сьогодні виникла потреба у проведенні ґрунтовних досліджень у сфері забезпечення прикордонної безпеки України, як складової національної безпеки, а також визначення чіткого місця і ролі суб'єктів її гарантування в ході реалізації зазначеної функції, особливо з появою нових видів загроз, зокрема: тимчасова окупація Російською Федерацією частини території України - Автономної Республіки Крим і міста Севастополя, розпалювання Росією збройного конфлікту в східних регіонах України, що обумовлюють не лише дестабілізацію політичної та економічної ситуації в Україні, розвиток тероризму та загрозу його поширення територією нашої держави, але й спрямованні на руйнування системи світової та регіональної безпеки і принципів міжнародного права.
Необхідним вважаємо – обґрунтування структури та змісту моделі прикордонної безпеки, як основи подальшого розвитку Державної прикордонної служби України, що є основою формування та реалізації сучасної прикордонної політики європейського зразка, зокрема приведення прикордонного законодавства України до норм європейського права.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-03-31

Як цитувати

Бабій Y., Поліщук V., Мартинюк V., Мартинюк A., & Черноусов D. (2022). СТАНОВЛЕННЯ ПРИКОРДОННОЇ БЕЗПЕКИ ЯК СКЛАДОВОЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ. Збірник наукових праць Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, (73), 5–11. https://doi.org/10.17721/2519-481X/2021/73-01

Номер

Розділ

ВІЙСЬКОВА ТЕХНІКА І ТЕХНОЛОГІЇ ПОДВІЙНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ