ЗАСТОСУВАННЯ РАДАРНОЇ ІНТЕРФЕРОМЕТРІЇ ДЛЯ ПОБУДОВИ ЦИФРОВИХ МОДЕЛЕЙ РЕЛЬЄФУ

Автор(и)

  • М.О. Бялий
  • П.А. Савков

DOI:

https://doi.org/10.17721/2519-481X/2023/79-08

Ключові слова:

цифрова модель рельєфу, інтерполяційні методи, геометрична модель, кригінг, система радіотехнічного знімання місцевості

Анотація

Передовий досвід підготовки та ведення бойових дій показав, що рельєф є одним з найважливіших елементів змісту будь-якої карти, яка визначає особливості ландшафту певної території. Цифрові моделі рельєфу використовуються при актуалізації цифрових топографічних карт і планів різного масштабу, проведення різного роду інженерних вишукувань, геологічних, біологічних та географічних досліджень.

У статті розглянуто наявні моделі та методи побудови цифрових моделей рельєфу з метою їх порівняльного аналізу на основі комплексування відкритих, загальнодоступних джерел інформації. Наведено підходи побудови цифрових моделей рельєфу та розглянуто інформаційне забезпечення для їх створення. Продемонстровано можливість використання різних джерел даних, призначених для створення цифрової моделі рельєфу: для моделювання задач землеустрою, моделювання гідрологічної мережі, аналізу зони покриття радіочастотних вишок, моделювання задач будівництва, моделювання зон затоплення внаслідок повеней та паводків. За рахунок удосконалювання цифрової моделі рельєфу можливе вироблення нових підходів для їх створення або інтеграція наявних. На сучасному етапі розвитку ЗС України для побудови цифрової моделі рельєфу доцільно використовувати радарну інтерферометрію як відносно швидкий і точений метод побудови цифрової моделі рельєфу. Інтерферометрія – це технологія вилучення висоти рельєфу по фазовій інформації двох знімків. Інтерферометричну обробку проводять на основі використання радіолокаційних даних. Метод передбачає, що одна і та сама територія повинна бути відзнята зі зміщенням у просторі приймальної антени радіолокатора. Таким чином, за рахунок застосування радарної інтерферометрії можливе швидке вироблення нових підходів для створення цифрової моделі рельєфу або поєднання декількох.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-08-16

Як цитувати

Бялий , М., & Савков , П. (2023). ЗАСТОСУВАННЯ РАДАРНОЇ ІНТЕРФЕРОМЕТРІЇ ДЛЯ ПОБУДОВИ ЦИФРОВИХ МОДЕЛЕЙ РЕЛЬЄФУ. Збірник наукових праць Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, (79), 76–93. https://doi.org/10.17721/2519-481X/2023/79-08

Номер

Розділ

ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ