НЕЧІТКА ЕКСПЕРТНА СИСТЕМА ДЛЯ КЕРУВАННЯ ТЕМПЕРАТУРОЮ ПОВІТРЯ У ПРИМІЩЕННЯХ ТОРГОВЕЛЬНО-РОЗВАЖАЛЬНОГО ЦЕНТРУ

Автор(и)

  • В.С. Михайленко
  • Т.І. Шевченко
  • С.А. Стукалов
  • О.М. Зуй
  • Л.Я. Мартинович

DOI:

https://doi.org/10.17721/2519-481X/2023/79-12

Ключові слова:

нечітка експертна система, температура повітря, повітряне опалювання, оператор

Анотація

У статті подано етапи розробки нечіткої експертної системи для оператора теплового пункту торгово-розважального центру. Показано принцип роботи системи повітряного опалення ТРЦ, що реалізується за допомогою комп'ютерно-інтегрованого керування зі SCADA – системою. Для ефективної роботи системи управління температурою повітря у різних зонах ТРЦ розроблено функції належності зон комфорту з погляду відвідувачів та вимог санітарних норм. Вказано, що типові регулятори стабілізації температури повітря не завжди можуть забезпечити заданий режим через вплив великої кількості неконтрольованих збурень на систему управління. У такому випадку за відсутності додаткових блоків адаптації алгоритмів керування доцільним ставати дистанційне керування оператором за допомогою мнемосхеми процесу вентиляції. І для підвищення ефективності процесу дистанційного регулювання тепловим устаткуванням запропоновано експертну систему, що реалізує алгоритм І. Мамдані, з управління клапанами витрати теплоносія. Контролер отримує інформацію від датчиків температури зовнішнього повітря та повітря в зоні контролю ТРЦ. Після обробки сигналів від датчиків контролер передає інформацію на комп'ютер з експертною системою. Залежно від значень температури та пори року програма розраховує оптимальне положення клапана (у відсотках ходу) витрати теплоносія та рекомендує встановити його оператору.

Також, показано, що у процесі розробки нечіткої експертної системи рекомендується обирати гаусівський тип функцій належності; мінімальна кількість терм – множин – три функції належності; вагові коефіцієнти кожного правила в базі знань однакові та дорівнюють 100; метод дефазифікації – метод центру тяжіння. Вказано, що введення експертних порад операторам також може призвести до зниження часу реакції на позаштатні ситуації до 90% підвищення надійності роботи обладнання загалом.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-08-16

Як цитувати

Михайленко , В., Шевченко , Т., Стукалов , С., Зуй , О., & Мартинович , Л. (2023). НЕЧІТКА ЕКСПЕРТНА СИСТЕМА ДЛЯ КЕРУВАННЯ ТЕМПЕРАТУРОЮ ПОВІТРЯ У ПРИМІЩЕННЯХ ТОРГОВЕЛЬНО-РОЗВАЖАЛЬНОГО ЦЕНТРУ. Збірник наукових праць Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, (79), 128–139. https://doi.org/10.17721/2519-481X/2023/79-12

Номер

Розділ

ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ