УДОСКОНАЛЕНА МОДЕЛЬ ОПТИМАЛЬНОГО ВИКОРИСТАННЯ СЕРВЕРНИХ РЕСУРСІВ КЛАСТЕРНОЇ СИСТЕМИ ВІЙСЬКОВОГО ПРИЗНАЧЕННЯ НА ОСНОВІ РІВНОВАГИ НЕША
DOI:
https://doi.org/10.17721/2519-481X/2023/79-15Ключові слова:
знаходження оптимуму, кластер, теорія ігор, рівновага Неша, нечітка логікаАнотація
У статті вирішується актуальне наукове завдання оптимізації використання серверних ресурсів кластерної системи військового призначення у процесі обробки множини клієнтських запитів. Постановка даного наукового завдання зумовлена необхідністю усунення залежності показників ефективності існуючих методів балансування навантаження кластерних систем від якості навчання, а також досить вузьким підходом аналізованих наукових досліджень до вивчення впливу властивостей верифікованості, робастності та гарантії оптимуму на кінцевий результат прийняття рішення. Проведено дослідження існуючих підходів до оптимального використання ресурсів кластерної системи. За результатами аналізу виділено методи, в основу яких покладено теоретико-ігровий науково-методичний апарат, як найбільш доцільний підхід до формального опису функціональної взаємодії серверів із клієнтськими запитами, а також як підхід, що не потребує узагальнення емпіричного досвіду (навчання).
Запропоновано модель оптимального використання ресурсів кластерної системи військового призначення, яка ґрунтується на гібридизації застосування теоретико-ігрового підходу і теорії нечіткої логіки. Суть запропонованої моделі полягає у визначенні необхідності декомпозиції ініційованого клієнтським запитом завдання на підзадачі засобами теорії нечіткої логіки з метою подальшого знаходження оптимального розподілу використання серверів кластерної системи на основі рівноваги Неша, із врахуванням узагальнюючого показника поточного рівня їх завантаженості. Отримані результати розглядаються як підґрунтя для реалізації нових адаптивних систем балансування навантаження вузлів кластерної системи, застосування яких дозволяє оптимально використовувати ресурси кластерної системи військового призначення у стійкій рівновазі.