ПРОТИДІЯ НЕГАТИВНИМ ТЕНДЕНЦІЯМ ВОЄННО-ПОЛІТИЧНОЇ ОБСТАНОВКИ, СПРЯМОВАНИМ НА ЗМІНУ ПОЛІТИЧНОГО РЕЖИМУ У ВИБРАНІЙ КРАЇНІ-МІШЕНІ
DOI:
https://doi.org/10.17721/2519-481Х/2023/81-04Ключові слова:
воєнно-політична обстановка, соціально-політична стабільність, сталий розвиток, зміна режиму, хаос, національна безпекаАнотація
Державність є головною мішенню, на яку в першу чергу націлюються сили і засоби країни-агресора для реалізації своїх геополітичних інтересів щодо трансформації світового порядку.
Щоб захистити державність, а саме не допустити насильницької зміни правлячого режиму, потрібно зберегти соціально-політичну стабільність у країні.
У статті показано, що основним напрямом протидії негативним тенденціям воєнно-політичної обстановки, спрямованим на зміну політичного режиму у вибраній країні-мішені, незалежно від того, якого типу функціонує її політична система і який ця система реалізує політичний курс, діяльність влади в остаточному підсумку має бути підпорядкована цілям збереження стабільності контрольованих нею соціально-політичних процесів.
Стабільність дає змогу домагатися підвищення керованості суспільних процесів, тому її можна вважати інтегральною характеристикою не тільки політичного режиму, а й соціального порядку загалом. З огляду на те, що політичні інститути, будучи своєрідним продовженням і закріпленням соціальних норм і відносин, насамперед покликані впорядковувати суспільні зв'язки, досягнення ними політичної стабільності набуває виняткового значення в діяльності держави.
Зроблено висновок, що у першому наближенні стабільність політичної системи можна дослідити за допомогою двох найуживаніших моделей: моделі стійкої стабільності і моделі нестійкої стабільності, що, у свою чергу, дає змогу обрати в якості критеріїв забезпечення національної безпеки рівень соціально-політичної стабільності та рівень соціально-політичної нестабільності в державі. При дослідженнях стратегій, орієнтованих на зміну режиму через занурення в хаос або виведення країни-мішені на край (кромку) хаосу, найінформативнішим виявляється критерій – рівень соціально-політичної нестабільності в державі-мішені.