АНАЛІЗ ЯКОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ СИСТЕМИ НЕЧІТКОГО УПРАВЛІННЯ ЗАСПОКОЮВАЧЕМ ХИТАВИЦІ РЕАКТИВНОЇ ДІЇ
DOI:
https://doi.org/10.17721/2519-481X/2024/83-03Ключові слова:
заспокоювач хитавиці, водоструминний заспокоювач, fuzzy logic, система, моделювання, ефективністьАнотація
Судно, під час його експлуатації в умовах морського хвилювання, потребує використання додаткових пристроїв та систем для стабілізації свого просторового положення та зменшення негативного впливу різних видів хитавиці на екіпаж та обладнання. Заспокоювачі хитавиці мають чимало варіантів конструкцій, основаних на використанні різних фізичних принципів. Для суден різного цільового призначення використають як пасивного типу заспокоювачі, які не потребують підведення енергії для свого функціонування, так і активного типу, які, використовують частину потужності суднових джерел енергії. Показано, що активні заспокоювачі складають значну частку від всіх їх видів і значно ефективніше зменшують хитавицю, хоча й спричинюють суттєві енергетичні затрати. Відповідно, активні заспокоювачі потребують ефективного управління їх роботою, що має забезпечувати гарні значення параметрів стабілізації просторового положення корпусу судна при допустимих енергетичних затратах.
У даній роботі розглядається система управління різновидом водоструминного заспокоювача хитавиці, який стабілізує корпус судна за рахунок створення механічних моментів від реактивної дії струменів водно-повітряної суміші, що викидаються із заспокоювача у потрібному напрямку.
Доведено, що процес управління роботою заспокоювача комплексної конструкції (яким, зокрема, є водоструминний заспокоювач реактивної дії) є достатньо складним: включає чимало різних за своєю природою вхідних та вихідних змінних, а також зв'язки і залежності між ними, які важко підлягають формалізації та складно ідентифікуються при побудові детермінованої системи управління стабілізації, яка також не може враховувати невизначеності вказаних величин. Показано, що доцільно реалізувати систему управління заспокоювачем хитавиці реактивної дії на базі принципів штучного інтелекту, одним з різновидів якого є використання теорія нечітких множин. У даній роботі проведена реалізація нечіткого контролеру для управління заспокоювачем хитавиці водоструминного типу, а також проведено дослідження ефективності його функціонування за допомогою системи Matlab/Simulink. Отримані результати показали, що запропонована нечітка система управління має задовільні показники роботи і може бути рекомендована до реалізації в рамках розробки заспокоювача хитавиці відповідної конструкції.