АНАЛІЗ ПЕРСПЕКТИВ ПЕРЕХОДУ ДО ВАНТАЖІВОК ІЗ ЕЛЕКТРИЧНИМ ПРИВОДОМ У НАВЧАННІ ВОДІННЮ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ ЗС УКРАЇНИ
DOI:
https://doi.org/10.17721/2519-481X/2025/86-04Ключові слова:
водіння, підготовка водіїв, вантажний транспорт, електричний привід, drive-by-wireАнотація
У статті проаналізовано перспективи впровадження електричних вантажівок у навчальний процес підготовки водіїв для військових потреб. Дослідження зосереджене на аналізі сучасного стану електрифікації вантажного автотранспорту, її проблем і найближчих перспектив, а також на розгляді актуальної проблеми підвищення ефективності курсів водіння автомобільної техніки в умовах зростання цін на пальне та необхідності оптимізації навчального процесу, в тому числі з урахуванням широкої номенклатури транспортних засобів, прийнятих на озброєння протягом останніх кількох років у зв'язку з наданням відсічі повномасштабній агресії російської федерації.
У роботі розглядається електричний транспорт як перспективна альтернатива традиційним автомобілям з двигунами внутрішнього згоряння, особливо в контексті навчання водінню, з урахуванням сучасних світових економічних і технологічних трендів, а також політичним процесам у ЄС і NATO. Включення у 2021 році проблеми глобального потепління і збереження екології до переліку основних загроз безпеці країн-членів NATO разом із прагненням України до вступу до ЄС і NATO у найближчій перспективі додатково підсилює доцільність впровадження більш екологічно безпечних транспортних засобів у секторі безпеки й оборони країни.
Серед ключових переваг застосування електричних вантажівок для навчальних цілей виділені значні зниження витрат на паливо й обслуговування; можливість імітації різних режимів руху та характеристик різних видів транспортних засобів; здатність електронної системи керування пом'якшувати помилки недосвідчених водіїв; простота обслуговування та висока економічність в умовах навчального циклу. Цьому в значній мірі сприяє специфіка процесу навчання водінню (часті зупинки, низька середня швидкість, малий добовий пробіг тощо).
Початок поступового впровадження електричного транспорту насамперед у тилових навчальних підрозділах вже сьогодні виглядає цілком доцільним і може стати важливим кроком до більш широкої електрифікації автомобільного транспорту в секторі безпеки та оборони України.