ФОРМУВАННЯ КРИТЕРІЇВ ВИМІРУ РІВНЯ ЕФЕКТИВНОСТІ СИСТЕМИ ВНУТРІШНЬОГО КОНТРОЛЮ У МІНІСТЕРСТВІ ОБОРОНИ УКРАЇНИ ТА ПІДПОРЯДКОВАНИХ УСТАНОВАХ
DOI:
https://doi.org/10.17721/2519-481X/2025/86-10Ключові слова:
система внутрішнього контролю, внутрішній контроль, внутрішній аудит, ефективність, здатність, установи державного сектору, Міністерство оборони УкраїниАнотація
Набуття повноправного членства у Європейському Союзі, що є пріоритетом національних інтересів України, вимагає забезпечення в установах державного сектору України функціонування надійної системи внутрішнього контролю (СВК). Підвищення ефективності внутрішнього контрол В та внутрішнього аудиту В у державних органах України визначено як стратегічну ціль в системі державного внутрішнього фінансового контролю. Для виявлення та реалізації можливостей підвищення ефективності СВК, зокрема у Міністерстві оборони України (МОУ) та підпорядкованих установах, виникає необхідність у визначенні рівнів ефективності СВК.
Актуальність цього дослідження зумовлено як відсутністю на державному рівні єдиних підходів до характеристики рівнів ефективності СВК та вибору критеріїв їх виміру, так і наявністю значних проблем в організації та функціонуванні СВК у МОУ та в органах військового управління, військових частинах, закладах Збройних Сил України, Державної служби спеціального транспорту, що входять до системи МОУ.
У статті висвітлено положення вітчизняної методичної бази щодо організації та функціонування ВК та ВА, за результатами аналізу якої встановлено, що стан функціонування СВК передусім має характеризуватися здатністю кожного складового її елементу виконувати покладені на нього функції. Розглянуто підходи до визначення ефективності систем в теорії систем та в теорії організації, що дало змогу охарактеризувати рівень ефективності функціонування СВК як ступінь набуття цією системою спроможності виконувати покладені на неї функції для досягнення поставленої їй цілі.
Особливу увагу в дослідженні приділено компонентам, якими в установі має забезпечуватися функціонування СВК, оскільки вони слугують основою формування критеріїв, за якими може вимірюватися рівень ефективності СВК.
Методологічну основу дослідження склали методи системного аналізу, методи узагальнення, порівняння, аналогії та синтезу, за допомогою яких визначено загальну характеристику стану функціонування СВК в установах державного сектору надано загальне визначення поняттю «рівень ефективності СВК» та сформовано критерії його виміру.
Проведене дослідження сприяє розширенню наукового розуміння питання ефективності функціонування СВК в установах державного сектору. Визначений в цій роботі набір критеріїв вимірювання рівня ефективності СВК може бути використаний для удосконалення запровадженої у МОУ моделі оцінювання ефективності СВК, що дасть змогу більш об’єктивно і точно визначати рівень ефективності СВК у МОУ (підпорядкованих МОУ установах) та відповідно розширить можливості виявлення резервів підвищення ефективності СВК, дозволить оперативно реагувати на недоліки у СВК, зокрема в процесах системи управління.
Крім того, в статті підкреслюється необхідність нормативно-правового урегулювання порядку формування та подання звітності про стан функціонування СВК в установах, що входять до системи органу державної влади.
Майбутні дослідження будуть спрямовані на вивчення передового досвіду держав – членів Європейського Союзу та НАТО щодо організації та ефективності функціонування СВК, що може бути врахований під час формування рекомендацій щодо підвищення ефективності внутрішнього контролю в системі МОУ.