РОЗВИТОК БЕЗПІЛОТНОЇ АВІАЦІЇ У СВІТІ ТА УКРАЇНІ: АНАЛІЗ ОСОБЛИВОСТЕЙ ТА ТЕХНІЧНИХ ХАРАКТЕРИСТИК

Автор(и)

  • Ю.О. Бабій
  • В.В. Поліщук
  • М.О. Мацишин
  • В.П. Мартинюк
  • О.В. Мартинюк
  • Д.О. Черноусов

DOI:

https://doi.org/10.17721/2519-481X/2022/75-01

Ключові слова:

воєнний стан, безпілотна авіація, безпілотна ударна авіація, розвідка, дрон, протиповітряна оборона

Анотація

Можливості безпілотних літальних апаратів постійно зростають, сфера їхнього використання розширюється, бойова живучість підвищується. Більша кількість з них має малі розміри, низьку оптичну та радіолокаційну контрастність, тому вони менш уразливі засобами протиповітряної оборони противника. Разом з тим, у збройних силах провідних країн світу, зокрема Збройними Силами України, безпілотні літальні апараті все частіше використовуються замість пілотуємих літальних апаратів для виконання бойових завдань з ведення розвідки, спостереження за полем бою, знищення наземних цілей, створення хибних повітряних цілей тощо. Загалом оцінка збройних конфліктів сучасності свідчить про збільшення інтенсивності масованого застосування безпілотних авіаційних комплексів для вирішення бойових завдань різних рівнів (тактичного, оперативного та стратегічного), що суттєво змінює перебіг збройної боротьби у повітрі. Безпілотна авіація була і залишається одним із основних засобів, що зумовлює не тільки захоплення ініціативи, але і результат протиборства взагалі. Аналіз публікацій дозволяє зрозуміти порядок застосування безпілотної авіації, ефективність безпілотних літальних апаратів в ході вирішення різних завдань, а також їх переваги та недоліки, однак не розкрито способи та досвід застосування безпілотних літальних апаратів у сьогоднішньому воєнному конфлікті.
У даній статті розкрито тенденції бойового застосування безпілотної авіації, здійснено аналіз застосування безпілотної авіації на основі досвіду їх бойового застосування під час ведення збройного конфлікту з російською федерацією, який, зокрема, показав, що боротьба сил та засобів протиповітряної оборони в збройному конфлікті російської федерації проти безпілотної авіації є недостатньо ефективною внаслідок ряду факторів, зокрема через випереджальний розвиток даних засобів повітряного нападу по відношенню до існуючих вогневих засобів протиповітряної оборони. Крім того, у роботі визначено значення безпілотної авіації на особливості ведення війни, її подальший характер дії та тенденції розвитку подальшого застосування та особливості сучасного військового мистецтва при провідній ролі авіації.
Таким чином, повітряна операція (як з оборонними, так і з наступальними цілями) є важливим компонентом операції з відсічі збройної агресії і загострення воєнно-політичного конфлікту. Тому повномасштабний збройний конфлікт російської федерації вимагає більш детального аналізу особливостей бойового застосування сучасної безпілотної авіації України.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-09-02

Як цитувати

Бабій , Ю., Поліщук , В., Мацишин , М., Мартинюк , В., Мартинюк , О., & Черноусов , Д. (2022). РОЗВИТОК БЕЗПІЛОТНОЇ АВІАЦІЇ У СВІТІ ТА УКРАЇНІ: АНАЛІЗ ОСОБЛИВОСТЕЙ ТА ТЕХНІЧНИХ ХАРАКТЕРИСТИК. Збірник наукових праць Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, (75), 5–14. https://doi.org/10.17721/2519-481X/2022/75-01

Номер

Розділ

ВІЙСЬКОВА ТЕХНІКА І ТЕХНОЛОГІЇ ПОДВІЙНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ